Program BABYSTART
Babystart Niepłodność męska Produkty Babystart Niepłodność męska Niepłodność żeńska
Niepłodność męska Gdzie kupić Zapraszamy! Kontakt
Powrót do strony głównej Ciąża i Karmienie Niepłodność męska
| Przyczyny niepłodności żeńskiej | Owulacja | Płodność | Zapłodnienie | Niepłodność męska

Owulacja

BadaniaPrzebieg cyklu miesiączkowego u poszczególnych kobiet bywa różny, jednak u prawie 90% z nich czas jego trwania wynosi 25-35 dni. Przeciętny cykl menstruacyjny u większości kobiet to 28 dni. Pierwszym dniem cyklu jest moment pojawienia się miesiączki. W trakcie jego trwania odbywa się proces wzrostu komórki jajowej stymulowany przez wytwarzany przez jajniki żeński hormon płciowy – estrogen. Po 14 dniach dojrzewania w pęcherzyku jajnikowym komórka jajowa po jego pęknięciu uwalnia się i jest gotowa do zapłodnienia. Mamy wówczas do czynienia z Owulacją. Poznanie specyfiki tego zjawiska jest bardzo istotne, gdyż jest to element niezbędny do określenia płodności kobiety. Dni płodne w cyklu menstruacyjnym to dni tzw. okołoowulacyjne (kilka dni przed i po owulacji).

Jeśli kobieta rzeczywiście chce zajść w ciążę, do współżycia powinno dojść 1-2 dni przed owulacją lub w dniu jej wystąpienia. Istotne jest dokładne określenie tego momentu (timing), co daje największe szanse na zapłodnienie. Waga tego problemu wzrasta jeszcze wówczas, gdy partnerzy mają problemy z płodnością lub obecne są inne czynniki mogące negatywnie wpłynąć na ich prokreację. Podstawowym parametrem, wg. którego z dużym prawdopodobieństwem można określić przewidywany dzień owulacji, jest stężenie hormonu luteinizującego LH w surowicy krwi, także w moczu. Maksymalny wzrost jego stężenia ma miejsce 12 do 24 godzin przed owulacją.

Top

Domowy test owulacyjny
Bobo Plan

BoboPLAN - test owulacyjny dla kobiet

Do oznaczenia terminu jej wystąpienia służyć może domowy test owulacyjny dla kobiet BABYSTART™ pozwalający na skuteczny timing znacznie zwiększający prawdopodobieństwo zapłodnienia.

Jednocześnie należy pamiętać, że różnego pochodzenia zaburzenia fazy jajeczkowania mogą być przyczyna problemów z płodnością. Np. niewłaściwe funkcjonowanie układu hormonalnego może prowadzić do wystąpienia cykli bezowulacyjnych kiedy to nie dochodzi do uwolnienia komórki jajowej z pęcherzyka, lub gdy obserwuje się nieprawidłowy rozwój pęcherzyka jajnikowego, co skutkuje jego obumarciem i powstaniem tzw. cysty (zespół policystycznych jajników). Dlatego w przypadku prawidłowego planowania oraz regularnego współżycia nie zakończonego w dłuższym okresie czasu ciążą, należy zgłosić się do lekarza.

© Copyright 2005 Rovers | info@babystart.pl | polityka prywatności | zastrzeżenia prawne | Zapraszamy
Babystart Babystart