Program BABYSTART
Babystart Niepłodność męska Produkty Babystart Niepłodność męska Niepłodność żeńska
Niepłodność męska Gdzie kupić Zapraszamy! Kontakt
Powrót do strony głównej Ciąża i Karmienie Niepłodność męska
| Przyczyny niepłodności żeńskiej | Owulacja | Płodność | Zapłodnienie | Niepłodność męska

Płodność

BadaniaPłodność kobiety obniża się wraz z wiekiem. W okresie poprzedzającym menopauzę oraz po jej wystąpieniu w organizmie kobiety następują istotne zmiany fizyczne i psychiczne. Już na kilka lat przed menopauzą pojawiają się cykle bezowulacyjne, maleje liczba oocytów, wzrasta natomiast poziom hormonów tzw. gonadotropowych. Najważniejszym z nich z punktu widzenia płodności kobiety jest hormon FSH (folitropina) stymulujący dojrzewanie pęcherzyków jajnikowych. Czuwa on nad prawidłowym funkcjonowaniem kobiecych jajników i hormonów płciowych.

Podwyższone stężenie FSH w surowicy wiąże się zazwyczaj ze spadkiem płodności. Może być ono podwyższone u kobiet z nieregularnymi miesiączkami i z wiekiem równomiernie rośnie. Jego poziom staje się szczególnie wysoki w okresie bezpośrednio poprzedzającym menopauzę (premenopauza), pełniąc wówczas rolę „systemu wczesnego ostrzegania”.

W pierwszej fazie premenopauzy regularnie wzrasta liczba cykli bezowulacyjnych, które jednocześnie ulegają wydłużeniu. Właśnie takie cykle odznaczają się podwyższonym poziomem FSH. W tym okresie przyspieszeniu ulega proces zanikania pęcherzyków jajnikowych, których określoną pulę kobieta posiada od urodzenia. Są one sukcesywnie „zużywane” w każdym cyklu. W okresie od 2 do 8 lat poprzedzających ostatnią miesiączkę wzrasta intensywność ich zanikania, aż do całkowitego wyczerpania puli. Proces ten jest najprawdopodobniej inicjowany zwiększającym się stężeniem FSH.

Top

Domowy test płodności
FertilCheck™

Domowy test płodności FertilCheck™

W ocenie płodności kobiety pomóc może domowy test płodności BABYSTART FertilCheck™ (nie należy mylić go z testem owulacyjnym) umożliwiający wykrywanie FSH w moczu oraz określenie jego stężenia. Jest przeznaczony przede wszystkim dla kobiet z nieregularnymi miesiączkami i w wieku powyżej 30 lat. Pozytywny wynik testu wskazuje na spadek płodności i/lub premenopauzę i należy wówczas zasięgnąć porady lekarza. Jeśli dodatkowo kobieta obserwuje u siebie takie objawy, jak przypływy gorąca, zmienność nastrojów, bezsenność i zmęczenie powinna stwierdzone przez siebie wyniki i objawy omówić ze specjalistą.

Negatywny wynik testu wskazuje na to, że poziom FSH nie jest podwyższony. Jest to dobry znak, choć nie przesądza o ostatecznej diagnozie.

© Copyright 2005 Rovers | info@babystart.pl | polityka prywatności | zastrzeżenia prawne | Zapraszamy
Babystart Babystart