top of page

Kiedy ciąża nie nadchodzi...

Kiedy ciąża nie nadchodzi...

Po roku regularnego współżycia nie zakończonego ciążą lub jeśli partnerzy niepokoją się o stan swojego zdrowia, niezbędna jest konsultacja medyczna. Z pewnością istotnym elementem wywiadu lekarskiego będzie historia chorób w rodzinie.

Szczegóły dotyczące zdrowia kobiety związane m.in. z charakterystyką cykli miesięcznych, objawami owulacji, historią poprzednich ciąż, przebytymi chorobami i operacjami brzusznymi oraz zdrowiem mężczyzny takie, jak przebyte operacje, choroby ogólne i zakaźne czy problemy seksuologiczne mają determinujący wpływ na proces diagnozowania przyczyn niepłodności. Warto więc wyczerpująco odpowiadać na wszelkie pytania lekarza przeprowadzającego wywiad.

Nawracające poronienia

Jakie rozwiązania?

 

Nowe medium IVF zwiększające szanse na utrzymanie ciąży przy nawracających poronieniach

Dlaczego warto stosować EmbryoGen®      

Udowodniono, że u kobiet, które w przeszłości przedwcześnie utraciły ciążę, może występować niedobór tzw. czynnika wzrostu GM-CSF, naturalnie wytwarzanego przez układ rozrodczy kobiety. Znaleziono rozwiązanie dla par, które zdecydowały się na podjęcie procedury in-vitro. Liczne badania potwierdziły, że wzbogacenie  o czynnik wzrostu GM-CSF specjalnej odżywki, w której rozwijają się zarodki przed  umieszczeniem ich w macicy, wyraźnie wpłynęło na ich kondycję oraz sprawiło, że  były silniejsze i miały znacznie większe szanse, aby przetrwać na wczesnym, wrażliwym etapie   implantacji.

Jakie korzyści przynosi zastosowanie metody z użyciem EmbryoGen®

Wzbogacenie mediów IVF o czynnik wzrostu ma na celu optymalizację    składu medium w taki sposób, aby zbliżyć je do naturalnego środowiska i zwiększyć szansę na prawidłowy przebieg ciąży. Dzięki temu uzyskuje się:

     -   Stymulację prawidłowego i naturalnego procesu rozwoju zarodka

     -   Poprawę komunikacji między zarodkiem i jego środowiskiem

     -   Wyeliminowanie niektórych niekorzystnych efektów obserwowanych w przypadku zarodków in-vitro

Zapytaj swojego lekarza o możliwość skorzystania z  nowego rozwiązania opartego na zastosowaniu medium EmbryoGen®

Dowiedz się więcej na temat metody: www.embryogen.pl 

Drożność jajowodów

Nieprawidłowości w obrębie jajowodów rozpoznaje się jako przyczynę długotrwałego braku ciązy u około 40% kobiet z tej grupy. Badanie drożności jajowodów to jedno z podstawowych badań wykonywanych w celu wykrycia przyczyn niepłodności u kobiety.
 

Metoda HSG
Badanie to polega na obrazowaniu jamy macicy i jajowodów (sposób klasyczny) przy użyciu promieni rentgenowskich (HSG).
Metoda HyCoSy
Badanie metodą histero-salpino-sonografii kontrastowej (HyCoSy) – obrazowanie USG.
Wykonanie badania metodą HyCoSy jest mniej inwazyjne w stosunku do klasycznego HSG.  Można je przeprowadzić w warunkach ambulatoryjnych. Znacznie zmniejszone jest ryzyko powstania reakcji alergicznej, pacjentka nie jest poddana działaniu promieni rentgena, nie jest konieczne zastosowanie anestezji ogólnej, wystarczy znieczulenie miejscowe. Dotychczas standardowo jako środka kontrastowego  w badaniu używano soli fizjologicznej. Obecnie najnowocześniejszą i najskuteczniejszą metodą jest tzw. metoda piankowa HyFoSy. Zamiast soli fizjologicznej do kontrastowania używa się specjalnej pianki o nazwie ExemFoam
®, która umożliwia znakomitą wizualzację badanego obszaru oraz wykonania próby drożności. 

Receptywne endometrium

Okienko czasowe, w którym dochodzi do implantacji, to krótki okres, kiedy to błona śluzowa macicy (endometrium), jest gotowa do przyjęcia zarodka. Proces ten sterowany jest przez układ hormonalny np. odpowiednio wysokie stężenie jednego z hormonów - progesteronu - powoduje, że endometrium ulega pogrubieniu i znacznemu przekrwieniu. Moment zagnieżdżenia zarodka, zazwyczaj 5 dni od szczytowego poziomu progesteronu, jest kluczowy dla dalszego przebiegu ciąży. U około 30% kobiet okienko czasowe ulega przesunięciu - do zagnieżdżenia dochodzi wcześniej lub później.

Dla kobiet, które już kilkakrotnie przeszły zabieg in-vitro (transfer zarodka) nie zakończony implantacją oraz nie stwierdzono innych przyczyn niepowodzenia, a także w przypadku, gdy do transferu dostępny jest tylko jeden zarodek, proponowane jest obecnie dedykowane rozwiązanie. Firma COOPER Genomics przy współpracy z firmą ROVERS oferuje test genetyczny ERPeak® do określenia optymalnego momentu implantacji zarodka  umożliwiający ustalenie najkorzystniejszego terminu zabiegu.  Możliwości zastosowania testu należy omówić z lekarzem prowadzącym  Czytaj więcej...

PCO - Zespół policystycznych jajników

Zespół policystycznych jajników diagnozowany jest u ok. 15% kobiet w wieku prokreacyjnym. Ocenia się, że jest to jedna z najczęstszych przyczyn niepłodności. Objawia się przede wszystkim zaburzeniami owulacji (oligo- i anoowulacja - owulacje rzadkie lub cykle bezowulacyjne), hiperandrogenizmem (nadmierne wydzielanie hormonów męskich u kobiet) oraz obecnością jajników wielotorbielowatych (zaburzenie o podłożu hormonalnym).

Jeśli niemożność zajścia w ciążę trwa co najmniej 12 miesięcy, konieczna jest konsultacja medyczna celem ew. potwierdzenia występowania PCO. Leczenie polega na podawaniu preparatów hormonalnych i innych leków. Korzystne jest profilaktyczne przyjmowanie suplementów diety zawierających m.in. inozytol (najlepiej w połączeniu z kwasem foliowym) z tym, że w zakresie profilaktyki ustalono bezpieczną zalecaną dawkę dzienną tego związku wynoszącą 200 mg, natomiast jeśli jest to wskazane, preparaty zawierające inozytol w większym stężeniu powinny być przepisywane przez lekarza.

Inozytol i Kwas foliowy

Inozytol stanowi nowoczesną terapię dla przywrócenia spontanicznej owulacji. Wykazano, że inozytol w połączeniu z kwasem foliowym (400 µg) pozytywnie wpływa na rozwój i dojrzewanie oocytów, a także poprawia ich jakość. Inozytol stanowi jeden z najważniejszych składników środowiska dla rozwoju  pęcherzyków Graffa, a także przyczynia się do redukcji poziomu testosteronu.  Czytaj więcej...

Endometrioza

Histeroskopia w gabinecie lekarskim

Przewlekły ból miednicy mniejszej utrzymujący się przez okres co namniej 6 miesięcy oraz problem z zajściem w ciążę to wskazania do dalszej diagnostyki w kierunku endomeriozy, choroby przewlekłej o cechach stanu zapalnego. Stwierdza się ją u 10-15% kobiet w wieku rozrodczym. Istotą choroby jest "rozsiewanie się" komórek endometrium poza jamę macicy, co przynosi wiele różnych nieprzyjemnych objawów takich, jak m.in. przewlekły ból podbrzusza (nie tylko podczas menstruacji), w okolicy lędźwiowej i krzyżowej, ale także dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego (biegunki, zaparcia, wdęcia).

 

Diagnostyka endometriozy

- Ultrasonografia (USG) przezbrzuszna i transwaginalna

- Laparoskopia diagnostyczna

Nowości w diagnostyce

Laparoskopia jest podstawowym badaniem wykonywanym  w celu wykrycia endometriozy. Pozwala na wizualizację wnętrza kanału szyjki macicy, jamy macicy i jajowodów. Standardowa histeroskopia ma jednak swoje wady, gdyż przeprowadza się ją w sali zabiegowej, a pacjentka poddawana jest anestezji.

W chwili obecnej możliwe jest zwiększenie dostępności badań histeroskopowych, gdyż można je będzie wykonać w gabinecie lekarskim. Takie warunki umożliwia nowe urządzenie o nazwie ENDOSEE® czyli ręczny histeroskop.  Dodatkową zaletą jego zastosowania jest to, że w większości przypadków nie będzie konieczne wykonanie znieczulenia i podczas badania pacjentka cały czas pozostanie w kontakcie z lekarzem przeprowadzającym zabieg.  Czytaj więcej...

bottom of page