O Mężczyźnie...
Profilaktyka/ Zdrowy tryb życia
Spermatogeneza, proces produkcji plemników, trwa ok. 72 dni i podlega wpływowi wielu czynników, których niekorzystne oddziaływanie może w konsekwencji doprowadzić do jego zaburzeń. Przy analizie ewentualnych przyczyn niepłodności męskiej, w tym nieprawidłowości parametrów nasienia, należy zwrócić uwagę na następujące elementy:
-
Przebyte lub obecne choroby
-
Narażenie na działanie zbyt wysokiej temperatury (zaburzenia prawidłowego funkcjonowania jąder)
-
Styl życia/ używki - Palenie tytoniu, nadmierne spożywanie kawy i alkoholu, narkotyki (obniżenie popędu seksualnego, powstanie niekorzystnych zmian nasienia)
-
Dieta/ Masa ciała - Dieta zawierająca odpowiedni poziom witamin B, C i E oraz mikroelementów takich, jak selen, cynk, żelazo, wapń i fosfor (korzystny wpływ na jakość nasienia) - Zbyt wysoka masa ciała (zwiększone ryzyko powstania problemów z płodnością)
-
Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej/ obcisła odzież (ucisk jąder)
-
Równowaga psychiczna - Stres, problemy psychologiczne, przemęczenie
Profilaktyka oznacza w tym przypadku wyeliminowanie czynników mogących spowodować powstanie problemów z płodnością. Konieczna jest zmiana stylu życia i dotychczasowych przyzwyczajeń.
Przyczyny niepłodności męskiej
Najnowsze wyniki badań oraz informacje podawane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) potwierdzają, że niepłodność małżeńska spowodowana tzw. czynnikiem męskim to obecnie ponad 40% wszystkich przypadków. Istnieje wiele przyczyn mogących powodować niepłodność u mężczyzny. Mogą to być wady narządów płciowych, nieprawidłowe funkcjonowanie układu hormonalnego, a także występowanie zaburzeń na tle psychicznym.
Jednak najważniejszym parametrem w diagnostyce niepłodności męskiej jest jakość nasienia. W pierwszej kolejności zwraca się uwagę na ilość plemników w 1 ml, a dopiero potem wykonywane są badania mające ocenić prawidłowość ich budowy, ruchliwość lub też inne parametry jak np. objętość ejakulatu. W 1 ml nasienia powinno być obecnych od 20 do 300 mln. plemników. Jeżeli jest ich mniej, należy udać się do specjalisty celem podjęcia decyzji o wykonaniu kolejnych badań, gdyż może to być przyczyną niepłodności.
Należy pamiętać, że obniżona liczba plemników nie wyklucza możliwości zapłodnienia, daje jednak niezbędną wskazówkę do przeprowadzenia skutecznej diagnostyki oraz dalszego postępowania.
Niepłodność męska. Jakie możliwości terapeutyczne? Czytaj więcej...
Analiza nasienia
Ponad 90% niepłodności męskiej spowodowane jest obecnością zbyt małej ilości plemników lub/oraz ich słabej jakości. Dlatego analiza nasienia jest podstawowym badaniem umożliwiającym diagnostykę przyczyn niepłodności. Określenie liczby plemników w 1 ml nasienia pozwala na stwierdzenie ewentualnych zaburzeń produkcji plemników. W ocenie tych zaburzeń stosuje się następujące pojęcia:
-
Aspermia - brak ejakulatu
-
Azoospermia - brak plemników w ejakulacie
-
Oligospermia - poniżej 20 mln. plemników w 1 ml
-
Normospermia - od 20 do 300 mln. plemników w 1 ml, nasienie prawidłowe
Należy pamiętać, że niska liczba plemników niekoniecznie musi oznaczać niepłodność pary. Jeśli jednak partnerzy zaobserwują dłuższy okres współżycia bez zabezpieczenia nie zakończony ciążą lub żywią obawy, że z jakiejkolwiek przyczyny może pojawić się u nich problem z płodnością, mogą udać się do wyspecjalizowanego laboratorium lub kliniki leczenia niepłodności. W chwili obecnej dostępny jest i powszechnie stosowany wysoce wiarygodny i obiektywny test test HBA - Sperm Hyaluronan Binding Assay), którego wynik otrzymujemy w krótkim czasie. Pozwala on diagnoście ustalić odsetek dojrzałych, dobrej jakości plemników u pacjenta. W przypadku wyniku wskazującego na liczbę niedojrzałych plemników powyżej normy, następnym sugerowanym krokiem jest wyselekcjonowanie w próbce nasienia jedynie tych plemników, które pod względem jakości najbardziej nadają się do przeprowadzenia procedury zapłodnienia pozaustrojowego. Selekcja przeprowadzana jest za pomocą szalek z mikrodołkami pokrytymi hialuronianem (tzw. szalki PICSI). Trzeba pamiętać, że wybór właściwego plemnika ma determinujący wpływ na powodzenie ciąży, a także zdrowie dziecka.
Infekcje intymne
Infekcje Intymne można rozpoznać obserwując takie objawy, jak świąd, pieczenie okolic intymnych, trudności w oddawaniu moczu, ból przy stosunku, ranki, owrzodzenia. W takich przypadkach należy spodziewać się, że mamy do czynienia m.in. ze stanami zapalnymi żołędzi i napletka wywołanymi infekcją bakteryjną (rzeżączka, paciorkowiec, gronkowiec) lub zakażeniem grzybiczym (Candida).
Choroby tej nie wolno bagatelizować, gdyż może prowadzić do poważnych powikłań, a także skutkować zakażeniem partnerki.
Skutkiem nieleczonego zakażenia może być zapalenie gruczołu krokowego, najądrza, jądra, a także bolesne oddawanie moczu, zapalenie cewki moczowej, przewlekłe stany zapalne.
Trzeba pamiętać, że zakażenie grzybicą wymaga objęcia leczeniem obojga partnerów, nawet gdy objawy występują u jednego z nich. Rezygnacja z podjęcia terapii może prowadzić do niepłodności.
Podstawą leczenia w takich przypadkach jest zachowanie higieny i odpowiednia pielęgnacja okolic intymnych. Przy zapaleniu spowodowanym zakażeniem można zastosować naturalną maść zawierającą ozon (np. preparat Banival), bardzo skuteczną w zwalczaniu wirusów, bakterii i stanów zapalnych różnego pochodzenia.