top of page
Zdjęcie autoraBabystart

Skrining raka szyjki macicy samopobranie EVALYN BRUSH

Zaktualizowano: 22 lip

Jak samodzielnie pobrać materiał do badania?


Rak szyjki macicy wciąż jest bardzo groźny i wiele kobiet każdego roku umiera z tego powodu. W związku z tym konieczne jest regularne poddawanie się badaniom profilaktycznym.


Jest kilka badań, które powinno się wykonać raz w roku:

  • badanie cytologiczne czyli ocena komórek w wymazie pobranym z okolic szyjki macicy

  • test p16/Ki-67 jako uzupełnienie badania cytologicznego (jeśli lekarz zaleci)

oraz

  • test HPV czyli analiza wymazu pobranego z szyjki macicy pod kątem obecności wirusa HPV, głównego sprawcy zmian nowotworowych pojawiających się w tym obszarze.

Co zrobić, jeśli wstydzicie się lub boicie wizyty u lekarza ginekologa?

Jak sobie radzić, gdy pojawia się problem z dostępnością wizyty u ginekologa?

W niektórych krajach zmodyfikowano moduł postępowania dla badań profilaktycznych w celu wykrywania raka szyjki macicy i jako pierwsze w kolejności badanie zaleca się wykonanie testu wykrywającego wirusa HPV. Dopiero kiedy wynik jest dodatni (tzn. że wirus jest obecny), kobieta kierowana jest na dalsze badania (cytologia, test p16/Ki-67, kolposkopia). W Polsce też zdarza się, że niektórzy lekarze stosują tę kolejność. Materiał do badania pobiera lekarz ginekolog (ew. położna) podczas wizyty. Można też w tym przypadku skorzystać ze wspomnianej nowości i samodzielnie w domu pobrać materiał przy pomocy szczoteczki EVALYN BRUSH® oraz wykonać test HPV np. w Laboratorium ROVERS. Następnie już z wynikiem można udać się do lekarza, który zaproponuje dalsze postępowanie.

Odwiedź stronę BEZPIECZNA CYTOLOGIA i dowiedz się więcej.


Technika Evalyn®Brush umożliwia proste i bezbolesne samodzielne pobranie materiału komórkowego w domu, jeszcze przed wizytą u ginekologa. Materiał ten należy przekazać do oceny w profesjonalnym laboratorium.

Takie zalecenie można też otrzymać od lekarza podczas wizyty w zależności od procedury preferowanej w danej placówce medycznej.

Materiał uzyskany w wyniku samopobrania należy przekazać (przekazać) do oceny w wyspecjalizowanym laboratorium.

Procedura pobrania wymazu do badania HPV jest nieskomplikowana i wymaga jedynie zastosowania się do zaleceń zawartych w instrukcji użycia.



Przed zastosowaniem wyrobu medycznego należy zapoznać się z dołączoną do niego instrukcją użycia, która zawiera istotne informacje dotyczące sposobu i warunków jego stosowania.


150 wyświetleń0 komentarzy

Comments


Commenting has been turned off.
bottom of page